Posted in Uncategorized

Մաթեմատկա 16․02․2021թ

515. Կատարի՛ր գործողությունը։

ա) 42կմ-350մ=41կմ 1000մ-350մ=41կմ 650մ

12դմ 2սմ-7սմ=11դմ 12սմ-7սմ=11դմ 5սմ

բ) 82կգ-6գ=81կգ 1000գ-6գ=81կգ 994գ

22տ 200կգ-380կգ=21տ 1200կգ-380կգ=21տ 880կգ

գ) 25օր-15ժ=24օր 24ժ-15ժ=24օր 9ժ

18ժ 20ր-30ր=17ժ 80ր-30ր=17ժ 50ր

517. 450կմ հեռավորությամբ a և b քաղաքներից իրար ընդառաջ շարժվեցին երկու մեքենա։ Շարժվելուց որոշ ժամանակ անց առաջինը ավտոմեքենան անցել էր 120կմ, որը 28կմ-ով քիչ էր երկրորդի անցած ճանապարհից։ Այդ պահին որքա՞ն էր նրանց միջև հեռավորությունը։

Լուծում

120+28=148

120+148=268

450-268=182

Պատ՝. 182կմ

519. A քաղաքից միևնույն ուղղությամբ շարժվեցին երկու ավտոմեքենա։ Շարժվելուց որոշ ժամանակ անց նրանց միջև հեռավորությունը 20կմ էր։ Այդ պահին բորքա՞ն ճանապարհ էր անցել երկրորդը, եթե առաջինը ավելի դանդաղ էր ընթացքում և անցել էր 75կմ։

Լուծում

75+20=95

Պատ՝. 95կմ

520. Դերձակը 2-րդ օրը կարեց 12 վերնաշապիկ և օգտագործեց 40 կոճակով ավելի, քան օգտագործել էր 1-ին օրը՝ կարելով 7 վերնաշապիկ։ 3-րդ օրը նա կարեց ևս 6 այդպիսի վերնաշապիկ։ Ընդամենը քանի՞ կոճակ օգտագործեց դերձակը այդ վերնաշապիկների համար։

Լուծում

12-7=5

40։5=8

8.(7+12+6)=200



Posted in Uncategorized

ՄԱԹԵՄԱՏԻԿԱ 11.02.2021թ

498) Արտահայտի՛ր նշված միավորներով:

բ) 5կմ=500000 սմ

7կմ= 70000 դմ

3կմ 3դմ= 300030 սմ

5կմ 400մ= 54000 դմ

գ) 8կգ= 8000գ

7ց= 700000գ

4տ 4ց= 4400կգ

5տ 7ց 8կգ= 5708կգ

499) Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը:

ա) 241x(14300-13850)-(47324-23405-23193)=

500) Լարացրո՛ւ աղուսյակը:

ա)

Գումարելի12462597799874
Գումարելի1243546223459
Գումար137056524133333

12462+1243=13705

65241-5462=59779

33333-9874=23459

501) Լրացրո՛ւ աղուսյակը:

ա)

Արտադրիչ2426101
Արտադրիչ32113234
Արտադրյալ7768287123434

242×321=77682

8712:132=6

3434:101=34

Posted in Uncategorized

The Children In The Forest

forestTwo children, a brother and a sister go to school. There is a forest on their way to school. Suddenly the boy says to his sister: «We have much time, let’s go to the forest and play there».

The girl wants to go into the forest too. So they put their books on the grass and go into the forest. They see a squirrel. The boy says:

«Little squirrel, come and play with us”.

«I have no time”, says the squirrel. “I must get nuts. I must get ready for the winter. I cannot play with you.”

Then the children see a bee. The boy says:

“Little bee, come and play with us”.

“I have no time”, says the bee. “I must make honey. I cannot play with you.”

The dove says: “ I cannot play with you. I have no time. I must make a nest for my babies.”

Nobody wants to play with the children.

So they go to the river. They say to the river,”You don’t work. You come and play with us”.

But the river says: “I cannot play with you.  I work all day. I give water to the fields. I give water to the flowers. I give water to the squirrel, to the bee,  to the dove and to girls and boys like you. Go away. You go to school.”

The children go to school. On the way home, they go into the forest again.

The squirrel says to the children:

“Work is over. School is over. Let’s play now.”

The bee says,”Work is over. School is over. Come and play with me now.”

Posted in Uncategorized

Մաթեմատիկա09․02․2021թ

483. Սոնան գնեց գրիչ, մատիտ ու քանոն և վճարեց 750 դրամ։ Աննամ գնեց գրիչ ու քանոն և վճարեց 550 դրամ։ Անին գնեց գրիչ ու մատիտ և վճարեց 500 դրամ։ Ի՞նչ արժե այդ իրերից յուրաքանչյուրը։

Լուծում

750-550=200

500-200=300

500-200=300

Պատ՝. մատիտ-200 դրամ, գրիչ-300 դրամ, քանոն-250 դրամ

488. Գրիր այն թիվը, որը պատկանում է.

ա) 1- կարգում՝ 6, 4-րդ կարգում՝ 5 կարգային միավորներ, 5196

բ) 3-րդ կարգում՝ 9, 5-րդ կարգում՝ 2 կարգային միավորներ, 26963

Posted in Uncategorized

Մաթեմատիկա 08․02․2021թ

446. Գծի՛ր և լրացրու՛ մոգական

ա)

145243212
267200133
188157255

212+255=467

600-467=133

200+133=333

600-333=267

255+200=455

600-455=145

145+212=357

600-357=243

243+200=443

600-443=157

բ)

145243212
267200133
188157255

212+255=467

600-467=133

133+200=333

600-333=267

145+267=412

600-412=188

145+212=357

600-357=243

243+200=443

600-443=157

472. Մևնույն կետից նույն ուղությամբ միաժամանակ շարժվեցին երկու հեծանվորդ։ Շարժվելուց որոշ ժամանակ անց առաջինը անցել էր 24կմ, իսկ երկրերդը՝ 28կմ։ րքան էր նրանց հեռավորությունը։
Ո՞ր հեծանվորդն էր ավելի արագ ընթացում։

Լուծում

28-24=4

24<28

Պատ՝. 4կմ հեռավորություն, երկրորդ հեծանվորդը ավելի արագ էր առաջին հեծանորդից

Posted in Uncategorized

Մայրենի գոյական 08․02․2021թ

3. Առանձնացրեք գոյականները 

Երգելով, երգ, աշխատանք, հիշողություն, մազերից, հոգիներին, գեղեցիկ, դանդաղ, գեղեցկություն, մեղմորեն, խոսելով, գրիչով, խոսքով, վազելով, վազքով, սեղանում, անտառում, խոսում, գոռում, մեծանում, խոսքում, վերադառնալով, տնտեսուհի, հաճելի:

տնտեսուհի:

4. Գրեք՝ գոյականների թիվը, իրանիշ են թե անձնանիշ

Մահճակալից- իրանիշ

Տաբատով- իրանիշ

Ոտքերին- իրանիշ

Բերանում- իրանիշ

Սեյնակի- իրանիշ

Պատերի- իրանիշ

Մորը — անձնանիշ

Քեռակնոջ- անձնանիշ

Նամակով- իրանիշ

Խոսքերից- իրանիշ

5. Եզակի գոյականները դարձրեք հոգնակ

Գիրք- գրքեր

Սիրտ- սրտեր

Մարդ- մարիկ

Տղամարդ- տղամարդիկ

Ռուս-ռսեր

Մուկ-մկներ

Տետր-տետրեր

Ձուկ-ձկներ

Գլուխ-գլուխներ

Հույն-հույներ

Posted in Ընտրությամբ գործունեություն

Ընտրություն 05․02․2021թ

1. Եթե հայերենի այբուբենը հակառակ հերթականությամբ (ֆ-ից ա) գրենք, ո՞ր տառը կլինի 11-րդը:
Ռ տառը։

2. Սկյուռը ձմռան համար պահեստավորել էր երկու անգամ ավելի շատ կաղին, քան սունկ: Երբ նա էլի 8 սունկ բերեց, սունկերի ու կաղինների քանակը հավասարվեց: Սկյուռը քանի՞ կաղին էր պահեստավորել:

Подпись отсутствует

16

3. Սեպտեմբերի 10-րդ օրը հինգշաբթի է. շաբաթվա ի՞նչ օր կլինի ամսվա 28-րդ օրը:
Հինգշաբթի։

4. Լիան իր մտապահած թիվը բաժանեց 7-ի, ավելացրեց 7, մեծացրեց 7 անգամ, ստացավ 77: Ո՞ր թիվն էր մտապահել Լիան:
77։7=11
11-7=4
4×7=28

5. Նարեն իր հորինած հեքիաթներից էլեկտրոնային գիրք ստեղծեց: Քանի՞ էջ ուներ գիրքը, եթե էջերը համարակալելու համար 35 թվանշան օգտագործեց:
35-9=26
26:2=13
13+9=22 էջ․

6.«1+2+3+4+5+6+7+8+9» արտահայտության մեջ գումարման նշաններից մեկը փոխարինիր բազմապատկման նշանով այնպես, որ արտահայտության արժեքը ստացվի 100:
«1+2+3+4+5+6+7+8×9=100

7. Տատիկի ու թոռնիկի տարիքների գումարը 65 է: Քանի՞ տարեկան է նրանցից յուրաքանչյուրը, եթե գիտենք, որ թոռնիկն այնքան ամսական է, որքան տատիկի տարիքն է:
12×5=60
65-5=60

8. Տանը, որտեղ ապրում է կատուն, կա վեց սենյակ: Կատուն կարող է քայլել նշված սլաքների ուղղությամբ: Քանի՞ տարբեր ճանապարհներով նա կհասնի այն սենյակը, որտեղ դրված է ամանով կաթը:

Подпись отсутствует
3 տարբերակ։

9.Ճամփորդության ընթացքում Լիլին տուփի մեջ 5 հատ խաչսարդ ու բզեզ էր հավաքել: Քանի՞ խաչսարդ և քանի՞ բզեզ էր հավաքել Լիլին, եթե 34 ոտք էր երևում (մեկ խաչսարդը ունի 8 ոտք, իսկ մեկ բզեզը՝ վեց ոտք):

Подпись отсутствует
2խաչսարդ
3բզեզ։

10. Հինգ ընկերուհիները հաղթահարեցին Թեժառույքի վանքի բարձունքը: Աննան Լիայից ավելի շուտ հասավ, բայց Մանեից` ուշ: Մոնիկան Եվայից ավելի շուտ հասավ, բայց Լիայից`ուշ: Ընկերուհիներից ո՞վ վերջինը հաղթահարեց բարձունքը:
Եվա

Posted in Ամփոփում, Uncategorized

Ամփոփուի հաշվետվություն

ԵՐԿՈՒՇԱՓԹԻ ՕՐՎԱ ԱՄՓՈՓՈՒՄ
ԵՐԵՔՇԱԲԹԻ ՕՐՎԱ ԱՄՓՈՓՈՒՄ
ՉՈՐԵՔՇԱԲԴԻ ՕՐՎԱ ԱՄՓՈՓՈՒՄ
ՀԻՆԳՇԱԲԴԻ ՕՐՎԱ ԱՄՓՈՓՈՒՄ
ՈՒՐԲԱԹ ՕՐՎԱ ԱՄՓՈՓՈՒՄ
ԵՐԿՈՒՇԱԲԹԻ ՕՐՎԱ ԱՄՓՈՓՈՒՄ
ԵՐԵՔՇԱԲԹԻ ՕՐՎԱ ԱՄՓՈՓՈՒՄ
ՉՈՐԵՔՇԱԲԹԻ ՕՐՎԱ ԱՄՓՈՓՈՒՄ
ՈՒՐԲԱԹ ՕՐՎԱ ԱՄՓՈՓՈՒՄ


Posted in Uncategorized

Գոյական մայրենի

  1. Առանձնացրեք գոյականները

Աշխատելով, աշխատանք, հիշողություն, մազեր, հոգիներ, գեղեցիկ, դանդաղ, գեղեցկություն, մեղմորեն, խոսելով, գրիչ, խոսք, վազելով, վազք, սեղան, անտառ, խոսում, գոռում, մեծանում, խոսք, վերադառնալով, տնտեսուհի, հաճելի:

Մազեր, գրիչ, սեղան, անտառ, տնտեսուհի:

  1. Եզակի գոյականները դարձրեք հոգնակ

Գիրք-գրքեր

Սիրտ-սրտեր

Գազան-գազաններ

Մեխ-մեխեր

Կարիճ-կարիճներ

Շուն-շներ

Մեքենա-մեքենաներ

Նստարան-նստարններ

Տուն-տներ

Սեղան-սեղաններ

Հայ-հայեր

Գործնական աշխատանք

Դուրս գրեք հոգնակի թվով օգտագործված գոյականները և առանձնացրեք հոգակիի վերջավորությունը:

Սեղան, կախիչ, մարդիկ, հանելուկներ, մատներ, կապիկներ, ժամացույցներ, դաս, կաշիներ, լարեր, պատուհաններ, նախագահներ, տնակներ, հոգիներ:

Մարդ-իկ, հանելուկ-ներ, մատ-ներ, կապիկ-ներ, ժամացույց-ներ, կաշի-ներ, լար-եր, պատուհան-ներ, նախագահ-ներ, տնակ-ներ, հոգի-ներ:

Բառերը դարձրեք հոգնակի և խմբավորեք

Դաս, գրիչ, լուր, քար, հիշողություն, տետր, վագր, տղա, արկղ, ցուցատախտակ, կողմնացույց, հուշ, մազ, լեզու, կակաչ, փայտ, սունկ, աչք:

Դասեր, գրիչներ, լուրեր, քարեր, հիշողություններ, տետրեր, վագրեր, տղաներ, արկղներ, ցուցատախտակներ, կողմնացույցներ, հուշեր, մազեր, լեզուներ, կակաչներ, փայտեր, սնկեր, աչքեր:

ԵՐ-ով ավարտվողներՆԵՐ-ով ավարտվողներ
Դասեր, լուրեր, քարեր, տետերեր, վագրեր, հուշեր, մազեր, փայտեր,սնկեր,աչքեր:                                                                                Գրիչներ, հիշողություններ,   տղաներ, արկղներ, ցուցատախտակներ կողմանացույցներ, լեզուներ, կակաչներ:
Posted in Uncategorized

Մաթեմատիկա 04․02․2021

458  
Հայկը 15կգ ծիրանի համար վճարեց 680 դրամով ավելի քան Արան 12-կգ-ի համար:Նրանցից յուրաքաչյուրը որքան է վճարել իր գնած ծիրանի համար:
                                            Լուծում
15-12=3

360:3=120

120×12=1440

120×15=1800

1800+360=2160

Պատ.՝ 2160

459)

Խանութը I օրը վաճառեց 24 արկղ վարունգ, իսկ II օրը՝ 20 արկղ: Քանի՞ կիլոգրամ վարունգ վաճառեց խանութն այդ երկու օրում, եթե II օրը վաճառվեց 120կգ-ով պակաս քան առաջին օրը:

Լուծում՝

24-20=4

120:4=30

30×24=720

30×20=600

600-120=480

Պատ․՝480