Posted in Uncategorized

Մաթեմատիկա 04․02․2021

458  
Հայկը 15կգ ծիրանի համար վճարեց 680 դրամով ավելի քան Արան 12-կգ-ի համար:Նրանցից յուրաքաչյուրը որքան է վճարել իր գնած ծիրանի համար:
                                            Լուծում
15-12=3

360:3=120

120×12=1440

120×15=1800

1800+360=2160

Պատ.՝ 2160

459)

Խանութը I օրը վաճառեց 24 արկղ վարունգ, իսկ II օրը՝ 20 արկղ: Քանի՞ կիլոգրամ վարունգ վաճառեց խանութն այդ երկու օրում, եթե II օրը վաճառվեց 120կգ-ով պակաս քան առաջին օրը:

Լուծում՝

24-20=4

120:4=30

30×24=720

30×20=600

600-120=480

Պատ․՝480

Անհայտ's avatar

Հեղինակ՝

Թողնել մեկնաբանություն