Posted in Քիմիա 8

Տնային աշխատանք

Սովորել. Լուծույթներ

  1. 2-ական գ զանգվածով հետևյալ նյութերից` SO2, CO2, P2O5 որի նյութաքանակը կլինի առավել՝ ա) մեծ, բ) փոքր:
    ν = m / M
    SO2 = S (32) + O2 (216) = 32 + 32 = 64 գ/մոլ
    CO2 = C (12) + O2 (2•16) = 12 + 32 = 44 գ/մոլ
    P2O5 = P2 (2•31) + O5 (5•16) = 62 + 80 = 142 գ/մոլ

    SO2 = ν = 2 / 64 = 0.031 մոլ
    CO2 = ν = 2 / 44 = 0.045 մոլ
    P2O5 = ν = 2 / 142 = 0.014 մոլ


    ա) մեծ CO2, բ) փոքր P2O5
  2. Որքան է 0,2 մոլ քանակով ածխածնի ատոմների թիվը:
    N = 0.2 • 6.02 • 1023 = 1.204 • 1023 ատոմ
  3. Որոշել նյութերում տարրերի օքսիդացման աստիճանները. NaCl, Cl2O7, Cr2O3,H2SO4
    NaCl = Na: +1, Cl: –1
    Cl₂O₇ = Cl: +7
    Cr₂O₃ = Cr: +3
    H₂SO₄ = S: +6

4.Ինչքա՞ն աղ է պետք վերցնել, որ ստանաք  CuSO4 27% լուծուծույթ:
ω = (m լ.ն / 100) • 100 = 27%
m լ.ն = 27 գ CuSO4
Պետք է վերցնել 27 գ CuSO4 որպեսզի ստանանք 100 գ 27%-անոց լուծույթ

Posted in Քիմիա 8

Դասարանական աշխատանք

10-ական գ զանգվածով հետևյալ նյութերից` H2O, NH3, H2, CH4 որի նյութաքանակը կլինի առավել՝ ա) մեծ, բ) փոքր:

Mr(H2O)=1+1+16=18

m/M=10:18=0.55

Mr(NH3)=14+1+1+1=17

m/M=10:17=0.58

Mr(H2)=1+1=2

m/M=10:2=5

Mr(CH4)=12+1+1+1+1=0.625

Մեծ`H2

Փոքր`H2O

2.Մեկական մոլ քանակներ

ով հետևյալ նյութերից՝ H2O, HCI, NH3′ որում ջրածնի ատոմների թիվը կլինի առավել՝ ա) մեծ, բ) փոքր:

Mr(H2O)=1+1+16=18

18×6.02=108.36

Mr(HCl)=1+35.5=36.5

36.5×6.02=219.73

Mr(NH3)=14+1+1+1=17

17×6.02=102.34

Մեծ`HCl

Փոքր`NH3

3.Նյութերի հետևյալ զույգից՝

RbCl,

CO2

որի՞ լուծելիությունն է ջրում էականորեն փոքրանում ջերմաստիճանը բարձրացնելիս:

CO2 քանի որ գազերը ավելի ցածր ջերմաստիճանում են լավ լուծվում։

4.Ինչքա՞ն աղ է պետք վերցնել, որ ստանաք NaCl 7%լուծույթ:

93%

Posted in Քիմիա 8

Տնային աշխատանք

1.Տրված են NaNO3, Cu (OH)2 , FeSO4, H3PO4, բանաձևերով նյութերի հավասար զանգվածներով նմուշներ(1գ):

M(NaNO3)=Mr(NaNO3)=23+14+16+16+16=85

n=m/M=1/85=0.011

M(Cu (OH)2)=Mr(Cu (OH)2)=63.5+1+1+16+16=97.57

n=m/M=1/97.57=0.010

M(FeSO4)=Mr(FeSO4)=56+32+16+16+16+16=152

n=m/M=1/152=0.006

M(H3PO4)=Mr(H3PO4)=1+1+1+31+16+16+16+16=98

n=m/M=1/98=0.010

Որոշիր ա) որի նյութաքանակն է առավել մեծ

NaNO3

բ) որի նյութաքանակն է առավել փոքր.

FeSO4

գ) որոնց նյութաքանակներն են հավասար:

Cu (OH)2 և H3PO4

2.

SO3=
32+48=80
MSO3=80
80•0,2=16

HNO3=
1+14+48=63
31.5/63=0,5

Ca(OH)2=
40+(16+1)72=74
22,2/74=0,3

Na2SO4=
(237)


Posted in Քիմիա 8

Դասարանական աշխատանք

1.Ո՞րն է նյութի քանակի չափման հիմնական միավորը:

Նյութի հիմնական միավորը մոլն է։ Այն կարող ենք հաշվել երկու բանաձևերով`

n=N/NA

n=m/M

2. Որքան է 6 մոլ ջրում պարունակվող մոլեկուլների թիվը:

N=n×NA=6×6.02*10-23=36.12*10-23

3. Հաշվի՛ր 5 մոլ ածխաթթու գազի (CO2)զանգվածը (գ):

Mr(CO2)=12+16+16=46

m=n×M=5×46=230

4. Որոշիր հելիումի 4 գրամ նմուշում ատոմների թիվը:

Mr(He)=4

n=m/M=1

N=n×NA=1×6.02*10-23=6.02*10-23

5.Հաշվի՛ր ազոտական թթվի (HNO3), ազոտային թթվի (HNO2) մոլային զանգվածը՝M:

M=Mr=Mr(HNO3)=1+14+16+16+16=63

M=Mr=Mr(HNO2)=1+14+16+16=47

Posted in Քիմիա 8

Տնային աշխատնաք

1.Նյութի ի՞նչ քանակի է (մոլ) համապատասխանում թթվածնի 3.02*10 23 մոլեկուլը:

N=3,02*10-23             |  n=N/NA=3,02*10-23/6,02*10-23=0,50

NA=6,02*10-23            |

—————————–

n-?

2.Հաշվի՛ր բրոմ պարզ նյութի մոլային զանգվածի թվային արժեքը:

Պատասխանը գրի՛ր մոլային զանգվածի թվային արժեքը` ամբողջ թվի ճշտությամբ:

n=2              | M=2×80=160

m=80             |

——————–

M-?

3.Հաշվի՛ր ոսկու մոլային զանգվածի թվային արժեքը: Պատասխան՝

M  =      գ /մոլ

n=1              | M=1×197=197

m=80             |

——————–

M-?

4.Իրը պարունակում է 5 մոլ ծծումբ : Հաշվի՛ր այդ իրում նշված նյութի զանգվածը (գ):

n=5              | M=5×32=1160

M=32             |

——————–

m-?

5.Որքան է  3.3 մոլ քանակով ազոտական թթվի HNO3 զանգվածը (գ):

n=3.3           | M=Mr=1+14+48=63

                | m=3.3×63=207.9

——————–

M,m-?

6.Որքան է 8 մոլ երկաթի մոլեկուլների թիվը:

n=8              |    N=n×NA=8×6.02*10-23=48.16*10-23

NA=6.02*10-23    |

——————–

N-?

8.Հաշվել նյութերում տարրեր զանգվածային բաժինները(w), կապի տեսակը FeCl3,NO

Իոնային կապ

Mr(FeCl3)=59+106.5=165.5

w(FeCl3)=1×59/165.5×100=35.64

w(FeCl3)=3×35.5/165.5×100=64.35

Կովալենտային կապ

Mr(NO)=14+16=30

w(NO)=1×14/30×100=46,66

w(NO)=1×16/30×100=53,33

9. Նշի՛ր ռեակցիայի տեսակը և դասակարգել անօրգանական նյութերը . CuO + H₂ = Cu + H₂O,

Տեղակալման ռեակցիա

CuO, H2O օքսիդներ

Posted in Քիմիա 8

Ինքնաստուգում մարտ

1. Նյութի ի՞նչ քանակի է (մոլ) համապատասխանում թթվածնի 3.02 10 23 մոլեկուլը:

3.82×10-²³/6.02×10-²³=0,5

2. Հաշվի՛ր բրոմ պարզ նյութի մոլային զանգվածի թվային արժեքը:

Պատասխանը գրիր մոլային զանգվածի թվային արժեքը՝ ամբողջ թվի ճշտությամբ:

M(Br2)=2×80=160գ/մոլ

3. Հաշվի՛ր ոսկու մոլային զանգվածի թվային արժեքը: Պատասխան՝ M = գ/մոլ

M(Au)=197

197գ/մոլ

4. Իրը պարունակում է 5 մոլ

ծծումբ : Հաշվիր այդ իրում նշված նյութի զանգվածը (գ):

5×32=160

160 գ

5.Որքան է 3.3 մոլ քանակով ազոտական թթվի HNO3 զանգվածը

(գ):

M(HNO3)=1+14+16+16+16=63

3.3×63=207,9 գ

6. Որքան է 8 մոլ երկաթի մոլեկուլների

թիվը:

N=8×6.02=48.16

8. Հաշվել նյութերում տարրեր զանգվածային բաժինները (w), կապի տեսակը FeCl3, NO

Mr(FeCl3)=56+35,5×3=162,5

w(FeCl3)=1×56/162,5×100=34.46

w(FeCl3)=3×35,5/162,5×100=65.53

Mr(NO)=14+16=30

w(NO)=1×14/30×100=46,66

w(NO)=1×16/30×100=53.33

9. Նշի՛ր ռեակցիայի տեսակը և դասակարգել անօրգանական նյութերը CuO + H2 = Cu + H2O,

Տեղակալում ռեակցիա

Բարդ֊CuO-օքսիդ, H2O֊օքսիդ

Պարզ֊Cu, H2

7. Տրված միացությունը R2O3 է, որտեղ R-ն արտահայտում է միացության առաջին տարրը։ Մեր նպատակը R-ի հարաբերական ատոմային զանգվածը գտնելն է, եթե միացության մոլային զանգվածը 188գ/մոլն է։

16×3=48

188-48=140

140:2=70

Պատ.` Ga

Posted in Քիմիա 8

Քիմիա

1. Ո՞ր բանաձևի միջոցով կհաշվես նյութի զանգվածը, եթե հայտնի է նյութի քանակը(մոլ):

m=n*M

2. Ո՞ր բանաձևի միջոցով կհաշվես կառուցվածքային մասնիկների թիվը, եթե հայտնի է նյութաքանակ(մոլը):

N=n*NA

3. Ո՞ր համակցված բանաձևով կհաշվես նյութի մոլը, եթե հայտնի է նյութի զանգվածը:

M=m/n

Խնդիր 1: Որքան է 2,7 գ զանգվածով ջրի նյութաքանակը (մոլ):

m=2,7գ      | M(H2O)=2*1գ/մոլ+16/մոլ=18գ/մոլ

           | n=m/M=2,7գ/18գ/մոլ=0,15մոլ

—————

M, n-?

Խնդիր 2:

Որքան է 3,2 մոլ քանակով կալցիումի կարբոնատի (CaCO3) զանգվածը (գ):

n=3,2մոլ    | M(CaCO3)=40գ/մոլ+12գ/մոլ+3*16գ/մոլ=100գ/մոլ

            | m=n*M=3,2մոլ*100գ/մոլ=320գ

—————————-

M,m-?

Խնդիր 3: Որքան է 6,02 . 10 24 թվով թթվածնի մոլեկուլների նյութաքանակը (մոլ):

N=6,02*10-24     | n=N/NA=6,02*10-24/6,02*10-23=10մոլ

NA=6,02*10-23

———————-

n-?

  1. Նկարագրիր ոչ բևեռային և բևեռային կովալենտային կապերը:

Ոչ բևեռային կովալենտային կապերի դեպքում ատոմները ունեն նույն էլեկտրոնների քանակը օրինակ՝H2, O2, իսկ բևեռային կապերի դեպքում ատոմների էլեկտրոնների քանակը նույնը չէ օրինակ՝ H2O

  1. Ընտրիր նյութերի այն շարքը, որոնց մոլեկուլներում կան միայն ոչ բևեռային կովալենտային կապեր.

ш) HCI, NaCl, H₂O,

P) H2, F2, O2

q) HBr, Br₂, LiBr,

η) HI, NH3, CH4

Posted in Քիմիա 8

Տնային աշխատանք

1. Որքան է 0,1 մոլ քանակով հելիումի ատոմների թիվը:

n=0,1    | N=0.1×6×02×10-²³=0.602×10-²³

NA=6,02   |

——————–

N-?

2. Որքան է 2,03* 10  23 թվով արծաթի մոլեկուլների քանակը (մոլ):

N=2,03*10-23    |  n=N/NA=2.03×10-²³/6×02×10-²³=2.03/6.02=0,33

NA=6,02   |

————

n-?

3. Հաշվել  N2O5 ում տարրերի զանգվածների բաժինները:

Mr(N2O5)=2 Ar(N)+5 Ar(O)=108

w(N)=2×14/108×100=25,92

w(N)=5×16/108×100=74,07

Հիշի՛ր

Մոլը նյութի այն քանակն է, որը պարունակում է այնքան միատեսակ կառուցվածքային մասնիկներ (մոլեկուլ, ատոմ, իոն և այլն), որքան ատոմներ պարունակվում են ածխածնի C իզոտոպի 12 գ նմուշում:

Նյութի քանակը նշանակում են ո տառով:

Նյութի քանակը (n) հավասար է նյութի կառուցվածքային մասնիկների թվի (N) և Ավոգադրոյի թվի (N) հարաբերությանը.

n=N/NA

Posted in Քիմիա 8

Դասարանական աշխատանք

1•Գրեք ածխածնի (II) օքսիդի, ածխածնի (IV) օքսիդի, կալիումի օքսիդի, երկաթի (II) օքսիդի երկաթի (III) օքսիդի, ֆոսֆորի (V) օքսիդի, ցինկի օքսիդի բանաձևերը։

CO, CO2, K2O, FeO, FeO, Fe2O3, P2O5, ZnO

2•Ներկայացնել ածխածին, ֆոսֆոր, ծծումբ, յոդ, կալցիում, ալյումին և քրոմ տարրերի օքսիդների բանաձևերը, որոնցում նշված տարրերի օքսիդացման աստիճանները թվապես հավասար են պարբերական համակարգում իրենց խմբերի համարներին։

CO2, P2O5, SO3, I2O7, CaO, Al2O3, CrO3

3•Կազմել թվարկված ոչ մետաղների օքսիդների բանաձևերը. P (V), S (IV), S (VI), C (IV), N (II), N(IV) Si (IV):

P2O5, SO2, SO3, CO2, NO, NO2, SiO2

  1. Որքան է 803* 10  23 թվով ֆոսֆորի մոլեկուլների քանակը (մոլ):

N=8,03*10-23    |  n=N/NA=8.03×10-²³/6×02×10-²³=4.03/6.02=1,33

NA=6,02   |

————

n-?

  1. Որքան է 0,6 մոլ քանակով պղնձի ատոմների թիվը:

n=0,6    |  N=0.6×6×02×10-²³=3,612×10-²³

NA=6,02   |

——————–

N-?

Լրացուցիչ աշխատանք

Կառուցել բանաձև

SeO2, SeO3, Br2O7, Br2O5, Ag2O, P2O3, ZnO

Հաշվել տարրերի օքսիդացման աստիճանները:

KClO3

Օա.-K+1 O -2 Cl +5

H2SO3

Օա.- H +1 S +4  O-2

KMnO4

Օա.- K+1 Mn+7 O-2

K2Cr2O7

Օա.-  K+1 Cr+6 O-2

Posted in Քիմիա 8

Տնային աշխատանք

  • Որքան է 4,03* 10  23 թվով երկաթի մոլեկուլների քանակը (մոլ):

n=4.03×10-²³/6×02×10-²³=4.03/6.02=0.669

  • Որքան է 0,4 մոլ քանակով ջրածնի ատոմների թիվը:

N=0.4×6×02×10-²³=2.408×10-²³

  • Տրված է’ K2SO4, Na2O, CaCO3, CO2, NaOH, H2SO4, AgCl, Cu(OH)2, N2O5, Fe(OH)3, HCl, Ba(OH)2, HNO3, ընտրիր ա) օքսիդի, բ) հիմքի, գ) թթվի, դ) աղի բանաձև(եր)ը:

Օքսիդ-Na2O, CO2, N2O5

Հիմք- NaOH, Cu(OH)2, Fe(OH)3, Ba(OH)2

Թթու-H2SO4, HCl, HNO3

Աղ-K2SO4, CaCO3, AgCl